понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 118
home Вести

Бајден победи и во сојузната држава Џорџија

Бајден победи и во сојузната држава Џорџија

Новоизбраниот претседател на САД, демократот Џозеф Бајден, победи и во сојузната држава Џорџија на изборите, единствена во која досега не беше предвиден победник.

Според проекции на АП, Бајден победил во Џорџија над претходниот претседател, републиканецот Доналд Трамп, откако властите на таа сојузна држава ги објавија резултатите од пребројувањето на гласовите, што ја потврди малата предност на кандидатот на Демократската партија.

Властите во таа американска држава наредија пребројување бидејќи разликата помеѓу двајцата кандидати по првиот беше помала од 0,5 проценти. По првото пребројување, Бајден имаше околу 14.000 гласа повеќе од Трамп, а денеска беше објавено дека има предност од околу 12.000 гласови, од пет милиони гласачи кои глсале.

Демократски кандидат не победил во Џорџија од 1992 година, кога Бил Клинтон доби повеќе гласови од тогашниот претседател Џорџ В. Буш.

Со победата во Џорџија, Бајден освои уште 16 електорски гласови и достигна 306, додека Трамп „доби“ 232 електорски гласови.

Коронавирус