вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Бајден и Путин би можеле да се сретнат летоска во Европа

Бајден и Путин би можеле да се сретнат летоска во Европа

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека му предложил на неговиот руски колега Владимир Путин да одржат состанок летово во Европа.

-Кога разговарав со претседателот Путин, истакнав дека верувам дека директната комуникација помеѓу нас двајца е неопходна за напредок кон поефикасен однос. И тој се согласи со тоа, нагласи синоќа Бајден, коментирајќи ја американската политика кон Русија.

Тој рече дека предложил да се сретнат лично на самит во Европа ова лето, „со цел да се справат со голем број прашања со кои се соочуваат двете држави“.

Бајден го опиша разговорот со Путин како „искрен и полн со почит“.

Коронавирус