петок, 29. јули 2022. Вести денес: 116
home Вести

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го палестинскиот претседател Махмуд Абас да престане да го ракетира Израел.

Бајден исто така рече дека е загрижен за безбедноста на новинарите откако зградата во која се наоѓа канцеларијата на американската новинска агенција АП во Газа беше урната во израелски напад, се вели во соопштението на Белата куќа.

„Претседателот изрази силна поддршка за правото на Израел да се брани од ракетни напади на Хамас и други терористички групи во Газа“ и „ги осуди овие неселективни напади врз градовите во Израел“, се вели во соопштението.

Тој, исто така, изрази „голема загриженост во однос на насилството меѓу заедниците во Израел“, додавајќи дека „оваа сегашна фаза на конфликтот трагично ги чинеше животите на израелски и палестински цивили, вклучително и деца“.

Бајден разговараше и со Абас, првпат по стапувањето на должноста претседател на САД и му порача дека Хамас мора да ги запре ракетните напади врз Израел.

Тој истакна „силна поддршка за решение според моделот – две држави со кое ќе се стави крај на израелско-палестинскиот конфликт“, соопшти Белата куќа.

САД го сметаат Хамас за терористичка организација.

Од своја страна, Абас го обвини Израел за воени злосторства и етничко чистење.

– Израелските окупатори прават воени злосторства и етничко чистење против Палестинците во Ерусалим, рече Абас. Тој исто така ги повика сите Палестинци да се обединат и да му се одмаздат на Израел. ссм/

Коронавирус