сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Бајден го номинира судијата Мерик Гарланд за државен обвинител

Бајден го номинира судијата Мерик Гарланд за државен обвинител

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден денеска го номинираше судијата на Федералниот апелациски суд Мерик Гарланд за државен обвинител.

Бајден истакна дека Гарланд и тројца други адвокати кои ги избра за високи позиции во Министерството за правда „ќе ја вратат независноста на судството и довербата во владеењето на правото“.

Гарланд своевремено беше кандидат на Барак Обама за Врховниот суд, а во моментов работи како судија на Апелацискиот суд во дистриктот Колумбија.

Обама го номинираше за Врховниот суд додека Бајден беше потпретседател, но американскиот Сенат под контрола на републиканците одби да одржи сослушувања за номинацијата.

Коронавирус