понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 60
home Вести

Бајден денеска во Рим се сретна со папата Франциск

Бајден денеска во Рим се сретна со папата Франциск

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Рим се сретна со папата Франциск.

– Ми беше чест денеска повторно да се сретнам со папата Франциск во Ватикан. Му се заблагодарив на Неговата Светост за неговото застапување за сиромашните во светот и оние кои страдаат од глад, конфликти и прогонство, и го пофалив неговото лидерство во борбата против климатската криза и ставање крај на пандемијата, напиша Бајден на Твитер.

Средбата со папата траела невообичаено долго, околу еден час и 15 минути.

Бајден по состанокот изјави дека папата Франциск му рекол оти треба да продолжи да се причестува, а на прашањето дали се разговарало за абортус, американскиот претседател одговори дека папата му рекол дека е среќен што е добар католик.

Коронавирус