сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 132
home Вести

Автобуска несреќа во Конго: Најмалку 30 лица загинаа, 16 повредени

Автобуска несреќа во Конго: Најмалку 30 лица загинаа, 16 повредени

Најмалку 30 лица загинаа, а 16 се повредени во автобуска несреќа што се случи во југозападниот дел на Конго.

Во соопштение на претседателството во Конго се вели дека локалните власти почнале истрага за несреќата, што се случила вчера.

Поради несреќата, претседателот на Конго, Феликс Цисекеди ја откажа посетата на Јапонија.

Локални избори 2021