среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 35
home Вести

Автобуска несреќа во Франција, повредени 29 патници

Автобуска несреќа во Франција, повредени 29 патници

Дваесет и девет лица се повредени, од кои четири се во критична состојба, откако денеска во регионот Сома, во Франција, се преврте автобус кој патувал од Париз за Лондон.

Според локалните медиуми, автобусот на компанијата „Фликс Бус“ со 32 патница се лизнал на влажниот автопат.

Во автобусот имало патници од САД, Австралија, Шпанија, Холандија, Романија, Русија, Велика Британија и Франција.

Седиштето на компанијата е во Германија.

Коронавирус