петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 10
home Вести

Автобус удри во ограда, неколкумина тешко повредени

Автобус удри во ограда, неколкумина тешко повредени

Германски автобус денеска удри во метална ограда на автопат во јужна Швајцарија, при што неколку патници се здобиле со тешки повреди.

-Автобусот, со околу 40 луѓе, имаше несреќа на автопатот А2, недалеку од Лугано, соопшти полицијата.

Автопатот А2 е дел од главната рута низ Алпите, од северна Европа кон Италија.

Засега не се знае причината за несреќата.

(Миа)