сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Вести

Австриската министерка за правда доби закани по живот

Австриската министерка за правда доби закани по живот

Австриската министерка за правда Алма Задиќ, која изминативе денови беше мета на говор на омраза поради нејзиното босанско потекло, сега почна да добива и закани по живот.

На објава на Фејсбу, на профилот на австриската државна телевизија ОФР, која се однесува токму на 26-годишната министерка, била пратена порака со содржина „Куршумот е резервиран за неа”.

Поради константните закани, откако ја презеде фунцијата, Задиќ доби и 24-часовна полициска заштита.

Коронавирус