сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 78
home Вести

Австрија распиша потерница за руски шпион

Австрија распиша потерница за руски шпион

Австриската полиција распишала потерница по Русинот, Игор Егорович Зајчев кој е осомничен дека во Австрија шпионирал за руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Државното обвинителство во Салцбург издаде налог за апсење поради сомнение дека е поврза со оддавање на државни и воени тајни.

Полицијата и обвинителството не сакаат да соопштат детали во врска со овој случај, но медиумите го доведуваат во врска со случајот за шпионажа во кој беше уапсен пензиониран официр на австриската војска.

Коронавирус