вторник, 2. август 2022. Вести денес: 27
Во живо

Говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод Денот на Републиката

АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

Австрија ќе донира 31 милион евра за развој на вакцина против коронавирусот

Австрија ќе донира 31 милион евра за развој на вакцина против коронавирусот

На меѓународната донаторска конференција за собирање средства за развој на вакцина против коронавирусот, во организација на ЕУ, Австрија вети околу 31 милион евра.

– Оваа борба, среднорочно, ќе ја победиме и нашата економија повторно ќе заживее само ако заеднички успееме да развиеме ефикасна вакцина или лек за коронавирусот, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц.

На донаторската конференција се собрани 7,4 милијарди евра.

Пред конференцијата, германската канцеларка Ангела Меркел, која беше коорганизатор, рече дека е потребно да се соберат седум милијарди евра за развој на вакцината.

Коронавирус