недела, 4. декември 2022. Вести денес: 39
home Вести

Австралијанка заврши во затвор поради лажење дека има рак

Австралијанка заврши во затвор поради лажење дека има рак

Жена од Австралија која лажирала дека има рак за да извлече пари од пријатели и нивните семејства заврши во затвор, пишува Би-Би-Си.

Хана Дикенсон (24) добила 42.000 австралиски долари откако на нејзините родители им кажала дека мора да оди на медицински третман на друг континент.

Нејзините родители примиле донации од пријатели, соопшти судот.

Според судските наводи, Дикенсон парите ги потрошила на одмор и излегувања.

Дикенсон се изјасни за виновна пред судот во Мелбурн за седум обвиненија за добивање имот со измама.

-Народната желба за помош и социјална доверба е прекршена. Тоа се луѓе кои напорно работеле и извадиле пари од своите џебови, посочи судијата.

Коронавирус