понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Вести

Австралија разгледува преместување на Амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим

Австралија разгледува преместување на Амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим

Австралискиот премер Скот Морисон изјави дека разгледува преместување на Амбасадата во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Морисон додаде дека Австралија сепак, останува посветена на решението за две држави – Израел и  Палестина.

Премиерот тврди дека идејата ја предложил поранешниот амбасадор на Австралија во Израел, Дејв Шарма кој е кандидат на Либералната партија на изборите во делот на Сиднеј во кој живеат голем број Евреи.

МИА