вторник, 21. март 2023. Вести денес: 94
home Вести

Австралија нема намера да го „повреди“ важниот однос со Кина

Австралија нема намера да го „повреди“ важниот однос со Кина

САД и нивниот близок сојузник Австралија одржаа разговори на високо ниво за Кина и се согласија за потребата од почитување на глобалниот поредок заснован на правила, но австралиската министерка за надворешни работи Марис Пејн изјави дека односот на Канбера со Пекинг е важен и нема намера да го „повреди“.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и секретарот за одбрана Марк Еспер остварија дводневни разговори со своите австралиски колеги во Вашингтон.

На заедничката прес-конференција, Помпео ја пофали Австралија за отпорот на кинескиот притисок и рече дека Вашингтон и Канбера ќе продолжат да работат заедно за повторно воспоставување на владеењето на правото во Јужното Кинеско Море, каде Кина врши притисок со своите барања.

Австралиската министерка за надворешни работи Мариса Паин рече дека САД и Австралија имаат заедничка обврска кон владеењето на правото и ја потврди својата заложба дека земјите треба да се повикаат на одговорност, „како што е кинеската ерозија на слободите во Хонг Конг“.

Во исто време, таа рече дека Австралија не се согласува за сè со Пекинг – ниту со САД.

– Односот што го имаме со Кина е важен. И ние немаме намера да го повредиме, рече таа, додавајќи „ниту имаме намера да правиме работи што се спротивни на нашите интереси“.

loading...