понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Австралија ги затвора границите поради коронавирусот

Австралија ги затвора границите поради коронавирусот

Австралија ќе ги затвори државните граници за да го спречи ширењето на вирусот Ковид-19.

Поради зголемување на бројот на новозаразени лица, државата Квинсленд веќе забрани влез на речиси сите жители на Викторија, најтешко погодена од епидемијата, јави Би-Би-Си.

На ист начин ќе постапи и со луѓето во главниот град Канбера и со државата Нов Јужен Велс, кои станаа жаришта на вирусот.

Владата во Нов Јужен Велс наметнува свои строги ограничувања. На патниците од Викторија ќе им биде дозволено да влезат во земјата само доколку летаат за Сиднеј и одат во задолжителна изолација во хотел 14 дена. (МИА)