недела, 31. јули 2022. Вести денес: 27
home Вести

Авионски напад на проиранските сили во Сирија

Авионски напад на проиранските сили во Сирија

Неидентификувани авиони ги погодиле проиранските сили во Сирија, соопшти сириската опсерваторија за човекови права.

Како што се наведува, мета на нападот биле положбите кои припаѓаат на проиранските сили во областите близу границата со Израел.

Организацијата, со седиште во Велика Британија, соопшти дека авионите меѓу останатите цели погодиле и складиште со оружје и возила.

Пријавени биле неколку експлозии во пограничното подрачје, но непознато е чии авиони го извршиле нападот, пренесува АП.

Коронавирус