сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 63
Во живо

Протест – „Или Заев или Македонија, оставка сега за да не биде предоцна“

home Вести

Авионска несреќа, 9 загинати, 3 преживеани (видео)

Авионска несреќа, 9 загинати, 3 преживеани (видео)

Најмалку девет лица загинаа , меѓу кои и две деца во авионската несреќа , кога мал патнички авион се урна во Јужна Дакота.

Девет лица загинаа кога мал авион се урна во Јужна Дакота, јавуваат локалните медиуми.

Меѓу жртвите има и  две деца и пилотот  во авионот што се урнал веднаш по полетувањето, објави NBC News, цитирајќи изјава на Федералната управа за авијација (ФАА).

Тројцата преживеани биле однесени во болница, пренесува ABC News.

Националната управа за безбедност на транспортот (НТСБ) соопшти дека се испитуваат причините за несреќата на Пилатес ПЦ-12 во близина на Чемберлен, Јужна Дакота.

Не се знае што ја предизвикало несреќата, но во саботата попладне имало силен ветер и снег, соопшти државната метеоролошка служба.

Коронавирус