среда, 22. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Авионот со кој се превезувале турски власти принудно слета- ова е причината

Авионот со кој се превезувале турски власти принудно слета- ова е причината

Авион со кој се превезувал турскиот министер за одбрана и други високи воени претставници денеска принудно слета откако удри во птица.

Авион на турското воено воздухопловство ги превезуваше министерот за одбрана Хулуси Акар, началникот на ГШ Јашар Гулер и командантот на копнените сили Умит Дундар, кои се враќаа во Анкара по посетата на воената база Газиантеп, недалеку од границата со Сирија.

Авионот удрил во птицата непосредно по полетувањето, што го принудило да изврши принудно слетување на аеродромот во блиската воена база недалеку од градот Адана.

При принудното слетување никој не е повреден, а авионот претрпел мала штета.

Коронавирус