четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Авион со девет патници исчезна во Индонезија

Авион со девет патници исчезна во Индонезија

Мал комерцијален авион во кој се наоѓале девет лица, денеска исчезна во планискиот регион на источната индонезиска провинција Папуа.

Авионот од типот „Пилатус ПЦ-6“ исчезнал од радарите во округот Бовен Дигул во близина на границата меѓу Индонезија и Папуа Нова Гвинеја, непосредно пред слетувањето.

Според индонезиските власти, во авионот се наоѓале двајца пилоти и седум партници, од кои едно дете.

Во тек е акција за потрага по авионот во реон, од каде, според изјави на локлани жители, се слушнала експлозија.