петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 137
home Вести

Авион со 191 патник ја промаши пистата па се преполовил

Авион со 191 патник ја промаши пистата па се преполовил

Авион на „Eр Индија експрес“ со 191 патник се срушил на аеродромот каликат во Индија. Според локалните медиуми, авионот ја промашил пистата и се урнал на два дела.

Според првичните информации, најмалку три лица загинале, а по 60 од нив се трага. Во тек е акцијата за спасување, а на повредените им се укажува помош. Се претпоставува дека причина за трагедијата се обилните дождови. Сe Уште нема официјални податоци за целосниот број на жртвите.