вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 71
home Вести

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Триесет лица се почувствуваа лошо за време на лет на авионот на „Џет Ервејз“ од Мумбај до Џајпур, бидејќи пилотите најверојатно заборавиле да го вклучат системот за регулирање на притисокот, јавија индиски медиуми.

Леталото, со 166 патници и петчлен екипаж, безбедно се вратило во Мумбај. На 30 патници, кои крвавеле од уши и нос, им е била укажана медицинска помош.

Според податоците од индискиот Генерален директорат за цивилно воздухопловство, делот во авионот каде се наоѓаат патниците не бил херметички затворен за време на летот.

Авиокомпанијата соопшти дека вработените, кои биле во авионот, ќе бидат суспендирани, додека трае истрагата на случајот. 

Коронавирус