вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 163
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Авион на „Ер Индија“ удри во ѕид при полетувањето

Авион на „Ер Индија“ удри во ѕид при полетувањето

Патнички авион на „Ер Индија“, кој полета од јужниот индиски град Триџија кон Дубаи, удри во ѕид на аеродромот веднаш по полетувањето.

Авионот „Боинг 737“ на индиската национална авиокомпанија со 130 патници и шестмина членови на екипажот е пренасочен кон Мумбај, каде што слета безбедно.

Компанијата „Ер Индија“ соопшти дека на двајцата пилоти, кои заедно имаат повеќе од 6.500  часови летање, ќе им биде забрането управување со авионите се до завршување на истрагата.

Коронавирус