четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Авиокомпанијата „Алиталија“ откажа 139 летови заради штрајк

Авиокомпанијата „Алиталија“ откажа 139 летови заради штрајк

Италијанската авиокомпанија Алиталија денеска откажа 139 летови, како резултат на четиричасовниот штрајк на контролорите на летање. Авиокомпанијата ги објавува релевантните податоци на својата веб-страница.

„Штрајкот на контролорите на летање ќе продолжи од 13 до 17 часот по локално време. Во овој поглед, Алиталија е принудена да откаже голем број домашни и меѓународни летови закажани за овој период“, се вели во соопштението на компанијата.

Алиталија соопшти дека речиси 75 отсто од патниците ќе бидат опслужени денеска.

Кризата во Алиталија започна пред 10 години. Компанијата сега е во режим на управување во вонредни состојби, чиј мандат веќе е продолжен неколкупати со владин заем. Во декември 2019 година, италијанската Влада одобри нов заем од 400 милиони евра за гарантирање на континуираното работење на авиокомпанијата.

Локални избори 2021