понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 108
home Вести

Авганистан преговара со талибанците за мирни избори во октомври

Авганистан преговара со талибанците за мирни избори во октомври
epa07048895 Yasin Khan, Governor of restive Helmand province, shakes hands with local residents as he visits Nad-e-Ali district of Helmand province, Afghanistan, 25 September 2018. (Issued 26 September 2018). After several operations Afghan forces have recaptured Nad-e-Ali district from Taliban militants. The government now controls less than 60 percent of Afghan territory amid gains for the Taliban, who governed the country for several years prior to the US invasion in October 2001. EPA-EFE/WATAN YAR

Претставници на Владата во Кабул и на талибанското исламистичко движење се сретна во Саудиска Арабија на преговори, чија цел е да се обезбеди стабилност во Авганистан во пресрет на парламентарните избори во октомври, како и размена на заробеници од долгогодишната граѓанска војна.

Авганистанските власти не беа сигурни дека изборите воопшто ќе може да се одржат поради серијата талибански напади.

– Тие побараа од нас да им помогнеме изборите да поминат мирно, изјави еден талибански претставник на разговорите.

Ова е втор обид за преговори со талибанците, откако претходниот, инициран од САД не успеа поради американското барање да се обезбеди и тримесечен прекин на огнот.

САД и авганистанската Влада не сакаа формално да ги коментираат или потврдат преговорите во Саудиска Арабија.

Коронавирус