среда, 26. февруари 2020. Вести денес: 0
home Вести

Авантура долга 1.500 км: Колин О Брејди е првиот човек кој сам за 54 дена го помина Антарктикот

Авантура долга 1.500 км: Колин О Брејди е првиот човек кој сам за 54 дена го помина Антарктикот

Колин О Брејди стана првиот човек кој сосема сам го помина Антарктикот, по последната етапа која траела 32 часа.

На 30-годишниот Американец му биле потребни 54 дена за патувањето долго 1.500 километри, во кое со скии помина од едниот до другиот брег на замрзнатиот континент.

О Брејди последната етапа од 125 километри ја почнал на 25 декември.