вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 55
home Вести

„АстраЗенека“: Несаканите ефекти од вакцината против коронавирусот се очекувани

„АстраЗенека“: Несаканите ефекти од вакцината против коронавирусот се очекувани

Британско-шведската мултинационална фармацевтска компанија „АстраЗенека“ денеска соопшти дека не е запознаена со какви било сериозни или неочекувани несакани ефекти од нејзината вакцина против коронавирусот и ги истакна нејзините строги стандарди за квалитет и употреба во повеќе од 50 земји, јави ДПА.

Извештаите за несаканите ефекти и загриженоста за ефикасноста во последните неколку дена натераа одредени луѓе во Германија да ја избегнуваат вакцината против „ковид-19“ на „АстраЗенека“. Некои луѓе се жалеа на сериозни реакции, понекогаш дури и бараа боледување, што доведе до зголемување на откажаните вакцинации од страна на оние кои покажаа нервоза поради имунизацијата.

– Во моментов пријавените реакции се на нивото што го очекувавме врз основа на собраните докази од нашата програма за клиничко испитување – изјави за ДПА портпаролот на „АстраЗенека“.

Несакните ефекти или симптоми вклучуваат привремена болка и чувствителност на местото на инјектирање, лесна до умерена главоболка, замор, треска, малаксаност и болка во мускулите.

– Повеќето симптоми се јавуваат еден ден по вакцинацијата, а многу поретко се појавуваат на кожата по втората доза на вакцината – изјави портпаролот на „АстраЗенека“ за ДПА.

– Засега нема потврдени сериозни несакани дејства поврзани со вакцинирањето со нашата вакцина против ковид-19“ – изјави портпаролот, додавајќи дека компанијата внимателно ја следи ситуацијата.

Коронавирус