четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 193
home Вести

АстраЗенека најавува нов лек против коронавирус

АстраЗенека најавува нов лек против коронавирус

Експериментален лек на компанијата АстраЗенека, коктел на антитела против коронавирус, успешно спречува тешки форми на инфекции и смртен исход кај хоспитализирани пациенти.

Ова го покажале резултатите од студијата во завршната фаза, соопшти компанијата.

Лекот наречен AZD7442, го намалува ризикот од развивање на тешки форми на инфекција и смртен исход кај 50 проценти од пациентите со симптоми на Ковид-19 на седум дена или помалку, пренесува Ројтерс.

-Рана интервенција на антитела може значајно да го намали прогресот на тешки форми со континуирана заштита подолга од шест месеци, потврди Мене Пандалос, извршен потпретседател на биофармацеутика, истражување и развој во компанијата АстраЗенека.

АстраЗенека развива и коктел лекови за терапија кај заболените кои немаат доволно силен имунолошки одговор, а се вакцинирани против коронавирус.

Локални избори 2021