недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 101
home Вести

Апсења во Турција поради поврзаност со ИД

Апсења во Турција поради поврзаност со ИД

Турската полиција уапси денеска 27 лица во Истанбул, осомничени за поврзаност со терористичка организација ИД.

Лицата биле уапсени рано утрово во 15 окрузи низ Истанбул, во акции на антитерористички полициски единици.

Осомничените се подготвувале за извршување терористички напади, а причината биле неодамнешните објави на социјалните мрежи во кои бил навреден пророкот Мухамед. При претресот на домовите на уапсените, пронајдени се голема количина документи и дигитални материјали.

Локални избори 2021