среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 135
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ: Прогласена катастрофа- страшно торнадо опустоши американска држава (ВИДЕО)

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ: Прогласена катастрофа- страшно торнадо опустоши американска држава (ВИДЕО)

Гувернерот на американската сојузна држава Ајова прогласи катастрофа во четири окрузи погодени од торнада.

Тој потег на американскиот гувернер Ким Рејнолдс овозможува да се користат државни ресурси како би се помогнало во средување на штетите, настаните откако торнадо помина низ окрузите Ли, Маршал, Полк и Ван Бурен.

Националната метеоролошка служба соопшти дека најмалку едно деструктивно торнадо минало низ централна Ајова, со силина на ветерот од 144 метри на час.

Во невремето повредени се 17 лица.

Коронавирус