сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 56
home Вести

Ангела Меркел најави повлекување

Ангела Меркел најави повлекување

Ангела Меркел, објави дека нема да бара реизбор за претседател на нејзината  Христијанска демократска унија (ЦДУ) на претстојната партиска конференција на почетокот од декември.

Меркел е на чело на партијата ЦДУ од 2000 година, а нејзиното пензионирање ќе означи почеток на трка  не само за лидерската позиција во партијата, но и за иден канцелар на германија.  канцеларија.