среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Андерсон: Шведска не финансира или вооружува „терористички организации“

Андерсон: Шведска не финансира или вооружува „терористички организации“

Шведска не финансира или вооружува терористички организации, изјави денеска премиерката Магдалена Андерсон, отфрлајќи ги турските тврдења и противењето на кандидатурата за членство во НАТО поради поддршка за курдските милитантни групи.

– Ние не испраќаме пари за терористички организации, се разбира, ниту оружје, истакна Андерсон на прес-конференција во Стокхолм.

Нејзините забелешки доаѓаат откако финската и шведската делегација започнаа денеска разговори со Анкара. Според неа, разговорите ќе обезбедат можност да се расчисти „конфузијата“ што кружи во врска со шведската поддршка за различни групи.

Турција се спротивстави на апликациите на Шведска и соседна Финска, особено Шведска, во врска со она што го смета за попустливост кон курдските милитантни групи во нордиските земји.

Стокхолм и Хелсинки ги поднесоа своите кандидатури за приклучување кон НАТО минатата недела, откако политичката и јавната поддршка за членство се зголеми по руската инвазија врз Украина. Турција, сепак, ги обвини Шведска и Финска дека дејствуваат како жаришта за терористички групи, а претседателот Реџеп Тајип Ердоган инсистираше на тоа дека Анкара нема да ги одобри кандидатурите на двете земји.

Коронавирус