вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 2
home Вести

Американското разузнавање има нов шеф

Американското разузнавање има нов шеф

Американскиот претседател Доналд Трамп го замени директорот на националното разузнавање Ден Коутс чии изјави за руските закани по американската безбедност често беа во спротивност со оние на претседателот. На негово место Трамп го номинира Џон Ратклиф од Тексас.

Тој ќе ги координира сите 17 разузнавачки агенции во САД. Трамп на Твитер му заблагодари на Коутс кој на 15 август треба да ја напушти функцијата.

Коронавирус