среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Американските сили убија 25 цивили во два напади во Авганистан

Американските сили убија 25 цивили во два напади во Авганистан
DOD92 - 19990729 - -, IN FLIGHT : The file picture shows an US AC-130H Spectre gunship dropping flares during a training mission 29 June 1997. US forces deployed an AC-130 gunship in a raid on Taliban forces around Kandahar on Monday, 15 October 2001, marking the first time the deadly special forces aircraft had been used since the US air strikes on Afghanistan began, a US Defense official said. EPA PHOTO DOD FILES/USAF/pbz/mr

Американски воени авиони извршија два напада во Авганстан, при што загинаа најмалку 25 цивили, меѓу кои и жени и деца.

Во едниот напад во областа Вардак било стрелано врз затвор на талибанското движење, од кој биле ослободени осум авганистански војници и убиени 40 талибанци. При нападот била погодена куќа во која имало 12 цивили.

Во другиот напад, во областа Каписа на североистокот на земјата, локалните власти велат дека биле убиени 13 цивили – мажи, жени и деца. Американските власти ги потврдија нападите, но негираа убивање цивили.

Обединетите нации проценуваат дека во текот на 2017 година во Авганистан биле убиени над 3.400 цивили, а ранети над 7.000.

Коронавирус