четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 140
home Вести

Американскиот министер за здравство Азар поднесе оставка

Американскиот министер за здравство Азар поднесе оставка

Американскиот министер за здравство и социјални услуги Алекс Азар синоќа поднесе оставка, оценувајќи дека минатонеделниот напад врз Конгресот бил напад врз демократијата и оти „би можел да го оцрни наследството на администарцијата“ на Трамп.

Азар во оставката поднесена на 12 јануари до претседателот во заминување Доналд Трамп ги наведе и успесите на администрацијата, меѓу кои и брзиот развој на вакцина и терапија против Ковид-19.

Тој изрази загриженост и поради неоснованите тврдања на Трамп за изборна измама на претседателските избори.

– Нападите врз Капитол беа напади врз нашата демократија и врз традицијата за мирен пренос на власта, наведе Азар во оставката.

Тој ќе остане на функцијата до стапување на должност на новиот американски претседател Џо Бајден. (МИА)

Коронавирус