петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 91
home Вести

Американскиот државен секретар предаде писмо од Трамп за Ким Џонг-ун

Американскиот државен секретар предаде писмо од Трамп за Ким Џонг-ун

Државниот секретар на САД Мајк Помпео соопшти дека денеска на севернокорејскиот колега му предал писмо од американскиот претседател Доналд Трамп наменето за Ким Џонг-ун.

„Денеска имав можност да разговарам со својот колега од Северна Кореја Ри Јонг Хо. Имавме краток и внимателен разговор. Нашата делегација исто така имаше можност да го предаде одговорот на Трамп на писмото од Ким Џонг-ун”, напиша Помпео на Твитер.

Помпео и Хо се во Сингапур каде учествуваат на Форум на АСЕАН.