петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Американскиот државен обвинител Џеф Сешнс поднесе оставка

Американскиот државен обвинител Џеф Сешнс поднесе оставка

Главниот обвинител на САД и министер за правда, Џеф Сешнс денеска поднесе оставка како што наведе, на барање на претседателот Доналд Трамп.

Трамп му се заблчагодари на Сешнс за извршувањето на функцијата и изјави дека го назначува Метју Витејкер за в.д министер за правда.

Коронавирус