сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 111
home Вести

Американски сенатори бараат Амазон да ги повлече од продажба опасните производи

Американски сенатори бараат Амазон да ги повлече од продажба опасните производи

Тројца американски демократски сенатори побараа повлекување на сите опасни производи од продажната платформа на Амазон, откако Си Ен Ен ги објави резултатите од истрагата, која покажа дека десетици електронски производи на Амазон остануваат во продажба, и покрај поплаките на клиентите дека се стопиле, експлодирале или запалиле.

Во писмо до сопственикот на Амазон, Џеф Безос, сенаторите Ричард Блументал од Конектикат, Роберт Мендез од Њу Џерси и Ед Марки од Масачусетс напишаа дека извештајот на Си Ен Ен покажува дека продавачот ги игнорира сериозните грижи на клиентите за одредени електронски уреди.

„Амазон мора веднаш да ја прекине продажбата на опасни и неисправни основни производи на Амазон, да ги повлече и веднаш да ги информира клиентите за потенцијалните ризици“, напишаа демократските сенатори во писмото.

Амазон не одговори директно на загриженоста на сенаторите, но од оваа компанија рекоа дека „безбедноста е на прво место“ и дека нивните производи ги исполнуваат сите безбедносни стандарди, јави Си Ен Ен. (MИА)

Коронавирус