вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 7
home Вести

Американски милионер осуден за убиство, му се заканува доживотна казна затвор

Американски милионер осуден за убиство, му се заканува доживотна казна затвор
epa09407706 New York real estate scion Robert Durst, 78, takes the stand and testifies in his murder trial at the Inglewood Courthouse in Inglewood, California, USA, 09 August 2021. Durst is charged with the 2000 murder of Susan Berman inside her Benedict Canyon home. He testified Monday that he did not kill his best friend Berman. EPA-EFE/GARY CORONADO / POOL

Магнатот во областа за недвижни имоти и американски милионер Роберт Дурст денеска е осуден во Лос Анџелес. Тој е обвинет за убиство на неговата блиска пријателка Сузан Берман пред речиси 20 години.

Седумдесет и осум годишниот Дурст отсуствуваше од судницата бидејќи се наоѓа во изолација, откако претходно бил во контакт со болен пациент од коронавирус. Судот заседаваше речиси седум часа во траење од три дена.

На милионерот му се заканува доживотна казна затвор без право на помилување. Судското рочиште, на кое ќе биде изречена пресудата, е закажано за 18 октомври.

Богатството на Дурст, кој поседува голем број деловни згради во центарот на Њујорк, во моментов се проценува на 100 милиони долари.

Локални избори 2021