вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 139
home Вести

Американската амбасада во Анкара ја прекинува својата работа од безбедносни причини

Американската амбасада во Анкара ја прекинува својата работа од безбедносни причини

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Анкара соопшти дека привремено ќе ја прекине работата на сите служби во Турција, поради веродостојни извештаи за потенцијални терористички напади и киднапирања на американски граѓани во Истанбул.

Амбасадата соопшти дека добила веродостојни извештаи за потенцијални терористички напади и киднапирања на американски и други странски државјани во Истанбул.

Исто така, Амбасадата наведува дека во извештаите се вели дека се можни напади врз генералниот конзулат на САД во Турција, како и други локации во земјата.

Коронавирус