четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 155
home Вести

Американците испратија ракетен разорувач со наведувано ракетно оружје кон Црно Море

Американците испратија ракетен разорувач со наведувано ракетно оружје кон Црно Море

Американскиот ракетен разорувач „Доналд Кук“ со наведувано ракетно оружје тргна кон Црното Море во патрола, соопшти американската Шеста флота.

„Доналд Кук ДДГ-75 започна да го преминува теснецот во Црното Море … Бродовите на американската морнарица редовно патролираат низ овие води како поддршка на нашите сојузници и партнери во НАТО“, се вели во изјавата на Шестата флота на Твитер.

Се посочува дека претстојниот влез на разорувачот во Црното Море ќе биде седми за американските бродови во 2020 година.

Коронавирус