среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 137
Во живо

ВО ЖИВО: 31 година ВМРО-ДПМНЕ „Македонија за сите луѓе“

home Вести

Американци згрозени поради апсење на деветгодишно девојче: И ставија лисици, па ја испрскаа со пепер спреј (ВИДЕО)

Американци згрозени поради апсење на деветгодишно девојче: И ставија лисици, па ја испрскаа со пепер спреј (ВИДЕО)

Покрената е внатрешна истрага во полициската станица во американскиот град Рочестер, откако се појави видео од полицајка кој прска бпеперспреј врз малолетничка која е на задното седиште на полициски автомобил. Полицијата соопшти дека девојчето било суицидно и дека се заканувала дека ќе ја убие нејзината мајка.

На видеото се гледа како деветгодишно девојче со лисици на рацете седи во задниот дел на полицискиот автомобил и се чини дека не ги почитува наредбите на полицијата. Лицето на девојчето е заматено на видеото.

“Ајде. Јас ќе те испрскам со пеперспреј, а не сакам, затоа седни. Ајде, ова е последна шанса, инаку спреј со бибер влегува во очите. Ајде, ајде да одиме “, вели полицајката.

„Го сакам татко ми“, липаше девојчето, а полицајката рече: „Одам по него“.

Друг службеник кажува на девојчето да застане за момент и да земе длабок здив. Потоа се слуша како вреска: „Те молам, не! Стоп! “. Полицајката потоа прска пепер спреј во лицето на девојчето.

„Ми влезе во очи! Те молам! “, Извика девојчето, а полицаецот ја затвори вратата од автомобилот, се оддалечи до возилото и додаде:„ Неверојатно “.

Според локалниот весник „Демократ и хроника“, полицијата била повикана поради „семејни проблеми“ кои вклучуваат и потенцијални кражби на возила. Тогаш им се обратиле родителите на девојчето, кои рекле дека се плашат малолетничката да се повреди себеси и другите. За девојчето се вели дека побегнал од дома пред да биде лишен од слобода во блиската улица.

Полицијата изјавила дека малолетничката е вознемирена и ги удирала полицајците кога ги видела нејзините родители. Потоа и биле ставени лисици заради нејзината безбедност и по барање на нејзините родители, додава полицијата. Детето не соработувало и одбило да ги стави нозете во автомобилот, а припадниците на полицијата морале да реагираат, соопшти полицијата, пренесува РТ.

Девојчето потоа било пренесено во болница, а подоцна се вратило кај семејството. Во моментов полицијата го истражува инцидентот.

На прес-конференција, заменик-началникот на полицијата во Рочестер, Андре Андерсон, рече дека девојчето „посочило дека сака да изврши самоубиство и да ја убие нејзината мајка“.

Шефот на полицијата во Рочестер, Синтија Хериот-Саливан рече: „Нема да застанам тука и да кажам дека е во ред да се прска пеперспреј на деветгодишно дете“.

Градоначалничката Лавли Ворен претходно изјави дека е загрижена за инцидентот и ѝ нареди на полицијата да спроведе темелна истрага.

„Тоа не е нешто што секој од нас треба да сака да го оправда. Тоа е нешто што мора да го смениме “, додаде таа. Неколку членови на градскиот совет рекоа дека се подеднакво шокирани и лути поради начинот на кој полицијата се однесувала кон малолетничката.

„ДЕВЕТ! Колку се плашеле од деветгодишно девојче со лисици , па морале да користат и пеперспреј? По прскањето , можам да потврдам, нејзиниот живот ќе се промени. „Некој ќе биде одговорен за тоа“, напиша членот на Градскиот совет Мери Лупен на Твитер.

Демонд Микс, пратеник во сојузната држава Њујорк, објави на Твитер дека полицајците треба да бидат отпуштени поради нивното однесување.

ЕУРО 2020

Македонија