вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 2
home Вести

Амазон обвинет за расна дискриминација

Амазон обвинет за расна дискриминација

Шарлот Њуман, вработена во американската компанија „Амазон“, покрена федерална тужба против компанијата Амазон и го обвини раководството за расна дискриминација, пишува „Сиетл тајмс“, повикувајќи се на судски документ.

Според Њуман, раководството на компанијата, особено одделот во Сиетл, е пристрасен кон вработените црнци. Жената опишува случаи во кои била платена помалку од нејзините колеги белци со исти вештини. Таа исто така тврди дека поради расна пристрасност, вработените црнци не се унапредуваат.

Американката, исто така, покрена обвиненија за сексуално вознемирување и насилство од страна на директорот на еден од одделите.

Коронавирус