четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 111
home Вести

Амазон го отвори првиот европски центар за воздушна достава на пратки

Амазон го отвори првиот европски центар за воздушна достава на пратки

Американскиот гигант за онлајн малопродажба, Амазон, го отвори во Германија првиот европски центар за испорака на авио-пошта.

Центарот во Шкеудиц, близу Лајпциг, е отворен на почетокот на месецов и во моментов има закажани два лета на ден.

Амазон најави дека ќе вработи вкупно 200 работници за потребите на центарот.

Компанијата во моментов има повеќе од 70 авиони, а во центарот ќе ангажира два авиони Боинг 737-800, со кои ќе управува АСЛ ерлајнс. Клиентите на авиокомпанијата ги вклучуваат и логистичките гиганти FedEx Feeder и DHL Express.