понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 18
home Вести

Алармантно во Бразил: Над 80.500 новозаболени, најмногу во последните два месеци

Алармантно во Бразил: Над 80.500 новозаболени, најмногу во последните два месеци

Во изминатото деноноќие во Бразил се регистрирани најголем број новозаболени од коронавирус во последните два месеци.

Бразилското Министерство за здравство соопшти дека се потврдени нови 80.508 случаи на Ковид-19, што е највисок дневен биланс од 7 јануари.

Од коронавирус починале уште 1.086 лица, а од почеток на епидемијата во Бразил вкупно заболени се 11.019.344 лица, додека починале над 265.000 луѓе.

Коронавирус