среда, 22. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Алармантно е во оваа земја: Има рекорден број новозаразени од Ковид-19

Алармантно е во оваа земја: Има рекорден број новозаразени од Ковид-19

Иран денеска забележа над 34.900 нови случаи на коронавирус, со што беше соборен нов рекорд, откако бројот на заразени во понеделникот достигна 31.814.

Здравствените власти денеска забележаа 157 смртни случаи, со што вкупниот број починати од Ковид-19 достигна 89,479.

Алармантното ширење на Делта сојот предизвика нови ограничувања во земјата, така што владата нареди затворање на државните канцеларии и јавните места во Техеран.

Иран, кој ја претрпе најтешката епидемија на вирусот, исто така се бори со остри санкции од САД, глобална изолација, топлотни бранови и протести поради недостиг на вода на југозапад.

Здравствените работници предупредуваат дека болниците во главниот град Техеран се преполни со пациенти, додека само помалку од три проценти од Иранците се целосно вакцинирани.

Иранската влада објави дека нејзината домашна вакцина обезбедува околу 85 отсто заштита од коронавирусот, без да открива податоци и детали.

Иран ја увезе и руската вакцина „Спутник В“, како и АстраЗенека преку програмата Ковакс, поддржана од ООН.

Коронавирус