четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 1
home Вести

„Ал Арабија“: Нападнатите објекти во Сирија биле евакуирани пред неколку дена

„Ал Арабија“: Нападнатите објекти во Сирија биле евакуирани пред неколку дена

Сириските власти изминативе денови ги евакуирале опремата и луѓето од објектите што беа цел на денешните напади на вооружените сили на САД, Велика Британија и Франција, јави телевизијата „Ал Арабија“.

Телевизијата повикувајќи се на висок претставник на сириксата армија, тврди дека евакуацијата била извршена по предупредување добиено од Русија.

Истиот извор нагласува дека во текот на денешните напади западните сојузници истрелале околу 30 ракети врз Сирија, од кои „една третина биле пресретнати“ од сириската противвоздушна одбрана.

Друг претставник на армијата на Сирија, како што јави ДПА, тврди дека биле уништени 20 сојузнички ракети истрелани кон местото Касва, јужно од Дамаск, додека според сириската државна телевија, владините сили ги просретнале сите проектили упатни кон реонот на Хомс.

При нападите делумно е прикинато снабдувањето со електрична енергија во Дамаск.

Пентагон претходно соопшти дека биле нападнати лабораторија за научни истражувања во Дамаск, во која се претпоставува дека се произведувало хемиско и биолошко оружје, две складишта за хемиско оружје во реонот на Хомс, како и воен команден центар во близната на овој град.

Според Ал Џезира, меѓутоа, цел на нападите биле воениот аеродорм Меза кај Дамаск, база на сириската противвоздушна одбрана на планината Касин, како и објектите во кои се сместени две бригади на Вооружените сили на Сирија.

Телевизијата нагласува дека биле погодени вкупно девет цели во Дамаск, неговата околина и други реони на Сирија.

Нападите биле извршени со авиони и ракети лансирани од бродови во Средоземното Море, како и од едно пловило во Персискиот Залив, стационирано во блзина на Катар.

МИА

Коронавирус