петок, 30. јули 2021. Вести денес: 153
home Вести

Агресивност и терор: Иранскиот режим заплени два цивилни британски танкери

Агресивност и терор: Иранскиот режим заплени два цивилни британски танкери

Британскиот воен брод побрза да му помогне на британските танкери што беа запленет од Иран минатата ноќ, но пристигна десет минути подоцна, пишува Д Сан.

ХМС Монтроуз беше испратен додека Стена Имперо беше во водите на Оманија, но воениот брод пристигна откако танкерот веќе беше влезен во иранските територијални води.

Велика Британија предупреди на сериозни последици откако Иран минатата ноќ предизвика нова криза во Заливот, запленувајќи два британски танкери за нафта во Ормудскиот теснец.

Иранската револуционерна гарда пушти бродови и хеликоптери на Стена Имперо, танкер кој е регистриран во Велика Британија, тврдејќи дека ги исклучил сигналите за следење и ги игнорирал предупредувањата.

Извори од одбраната за “Тајмс” изјавија дека Иранците заземаат многу агресивен став и се смета дека се “подготвени да го ангажираат” ХМС Монтроуз.

Друг брод, Месар, исто така беше пресретнат и принуден да плови кон иранската територија.

Секретарот за надворешни работи, Џереми Хант, кој присуствуваше на итен состанок на Кобра, изјави дека ќе има сериозни последици и вети силен одговор.

– Ние не ги разгледуваме воените опции, гледаме на дипломатски начин за решавање на ситуацијата, но јасно е дека мора да се реши. – рече Хант.
Хант рече дека Стена Имперо бил опкружен со четири бродови и хеликоптер и се упатил во ирански води.

Инаку иранската агенција ИРНА објави дека Иран го запленил британскиот танкер Стена Имперо затоа што учествувал во судир со ирански рибарски брод.

Британскиот танкер наводно го оштетил рибарскиот брод, а потоа не одговорил на повикот за тревога на бротчето.

Рибарскиот брод ја информирал иранската пристанишна и поморска организација за навигација, која ја информирала Револуционерната гарда, по што нејзините бродови го насочиле британскиот танкер до иранското пристаниште поради истрага, пренесе ИРНА.

Коронавирус