среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 59
home Вести

Аеродромот во Канбера затворен поради пожар во негова близина

Аеродромот во Канбера затворен поради пожар во негова близина

Австралиските власти денеска го затворија аеродром во главниот град Канбера, откако два пожари во негова близина се споија во еден неконтролиран пожар.

Властите им рекле на жителите и вработените во околните објекти дека е доцна за евакуација.

Во стотици пожари во Австралија кои горат од септември загинаа 29 луѓе и околу милијарда животни, уништени се 2.500 куќи, а вкупната површина погодена од пожарите е голема како третина Германија.

Коронавирус