вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 146
home Вести

Адвокатите на Трамп: Сенатот нема овластување да му суди на поранешниот претседател

Адвокатите на Трамп: Сенатот нема овластување да му суди на поранешниот претседател

Адвокатите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјавија дека американскиот Сенат нема овластување да му суди за отповикување како приватно лице, обвинувајќи го за поттикнување на бунтот и упадот во Капитол од 6 јануари.

Британските медиуми јавуваат дека во поднесокот на тимот на Трамп што тие го доставија на една недела пред почетокот на неговото судење, исто така, тврдат дека Сенатот нема овластување да го спречи тој во иднина да извршува јавната функција. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија