петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 16
home Вести

Администрацијата на Бајден ќе подели 25 милиони маски

Администрацијата на Бајден ќе подели 25 милиони маски

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден од март до мај ќе испорача повеќе од 25 милиони заштитни маски против ковид во бројни здравствени центри, јавни кујни и магацини со храна, како дел од стратегијата за борба против заразата, соопшти денеска Белата куќа.

Белата куќа проценува дека меѓу 12 и 15 милиони Американци ќе можат да носат маски.

За време на претседателската кампања, Бајден апелираше до граѓаните да носат маски. (МИА)

Коронавирус